MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Od soboty w lidzbarskim zamku nowe wystawy i ogrody biskupie

Mateusz Bagieński
Mateusz Bagieński
W lidzbarskim zamku biskupów warmińskich zwiedzającym zostaną udostępnione ogrody biskupie oraz nowe wystawy. W sobotę zaplanowano warsztaty i oprowadzania kuratorskie.

Od soboty w lidzbarskim zamku nowe wystawy i ogrody biskupie

W sobotę od godz. 11.45 na lidzbarskim zamku rozpoczną się warsztaty dotyczące zamkowej kuchni, pracy służby dworskiej i ogrodów biskupich. Chętni do udziału w nich mogą się zapisywać pod nr. tel. (89) 767 21 11.

O godz. 14 prof. Krzysztof Urbaniak zagra koncert organowy w zamkowej kaplicy. Instrument ten w ostatnim czasie dzięki funduszom norweskim został poddany konserwacji. Po koncercie zaplanowano m.in. pokazy tańca dworskiego i pojedynki na broń mieszaną.

Od godz. 15 kuratorzy nowych wystaw będą po nich oprowadzać. Przygotowano prezentacje dotyczące zamkowej kuchni (kurator Dominika Kałabun-Nakielska), podziemi lidzbarskiego zamku (kurator Damian Zawada opowie m.in. o tym, jak zamek był broniony i ogrzewany); sierocińca, który funkcjonował na zamku od połowy XIX w. (kurator Małgorzata Jackiewicz-Garniec), oraz służby na lidzbarskim zamku (kurator Anna Malinowska).

Od soboty także odwiedzający zamek będą mogli podziwiać ogrody biskupie, które urządzono w dawnej zamkowej fosie. Zasadzono w nich zarówno kwiaty różnych odmian, tak by poszczególne gatunki kwitły cały rok, jak i drzewa. Ogrody to ukłon zwłaszcza w stronę ostatniego biskupa rezydującego na tym zamku - Ignacego Krasickiego, który uprawiał m.in. ponad 40 gatunków róż, ananasy czy cytryny. Opieka nad ogrodami i radość obcowania wśród drzew i kwiatów były dość częstym tematem listów, które Krasicki wysyłał z Lidzbarka do rodziny i przyjaciół.

Otwarcie ogrodów i nowych wystaw wiąże się z zakończeniem projektu finansowanego z Funduszy Norweskich "Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku".

Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim jest pomnikiem historii i jednym z najcenniejszych w kraju zamków gotyckich. Został zbudowany w XIV wieku i do pierwszego rozbioru Polski był siedzibą biskupów, którzy na Warmii sprawowali władzę zarówno świecką, jak i kościelną. Mieszkańcami tego zamku byli m.in. wuj Kopernika Łukasz Watzenrode i sam Mikołaj Kopernik, biskup Jan Dantyszek, kardynał Stanisław Hozjusz, Marcin Kromer czy niezrównany bajkopisarz Ignacy Krasicki.

Źródło: PAP

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Od soboty w lidzbarskim zamku nowe wystawy i ogrody biskupie - Lidzbark Warmiński Nasze Miasto

Wróć na lidzbarkwarminski.naszemiasto.pl Nasze Miasto