Mazury, ach Mazury. Wybierz się na jesienną podróż w towarzystwie lasów i jezior

Materiał informacyjny POLREGIO
Mówi się, że Mazury to cud natury. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ województwo warmińsko-mazurskie to nie tylko ogromne przestrzenie zielone, ale również region uznawany za Zielone Płuca Polski. Krajobraz zaś obfituje w przecudnej urody rezerwaty przyrody, jeziora, parki krajobrazowe czy puszcze. Jak tam dotrzeć i odpocząć od miejskiego zgiełku?

Czyste powietrze, spokój natury

Województwo warmińsko-mazurskie kryje w sobie wiele piękna. Nie tylko tego związanego z przyrodą, ale też kulturą i historią. Warto wiedzieć, że choć całość administracyjna jest szeroka, u lokalnych mieszkańców wciąż panuje rozróżnienie. Nieformalnie Mazurami nazywa się wschodnią część, pokrytą jeziorami i ośrodkami turystycznymi. Królują tu m.in. Mikołajki, Ruciane-Nida, czy też Giżycko. Na Warmii znajdziemy więcej możliwości zwiedzania obiektów i zabytków, tam są położone znane miasta, m.in. Olsztyn, Biskupiec i Lidzbark Warmiński.

Północno-wschodnią część kraju nazywa się Zielonymi Płucami Polski. Nie bez powodu, ogrom natury, czystość terenów i różnorodność flory oraz fauny są unikatowe. W centralnej części tego obszaru znajdują się Mazury, czyli kompleks jezior. Wiele osób nie wyobraża sobie wakacji bez wypoczynku na łódce na jednej z popularnych tras. Trzeba jednak zachować ostrożność, żeglowania powinny podejmować się jedynie osoby z odpowiednią wiedzą i uprawnieniami. Kierunek ten staje się też popularny w niewakacyjne miesiące. Gdy turystów jest mniej, można się wyciszyć, posłuchać śpiewu ptaków lub wybrać na jesienny rajd po Mazurskiej Pętli Rowerowej. Na północy regionu czeka też inna wodna atrakcja – Kanał Elbląski, gdzie kursują kajaki i statki turystyczne. Wykupując rejs, nie tylko spędzimy czas z dala od zgiełku, ale dowiemy się co nieco o lokalnym dobytku.

W województwie warmińsko-mazurskim możemy również udać się do następujących Parków Krajobrazowych:

  • Mazurski Park Krajobrazowy
  • Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
  • Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich
  • Park Krajobrazowy Puszczy Romnickiej
  • Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
  • Welski Park Krajobrazowy

Każdy z nich z pewnością ukoi nasz codzienny stres i pomoże nauczyć się szacunku do Matki Ziemi.

Na Warmii i Mazurach nie ma mowy o nudzie

Województwo warmińsko-mazurskie potrafi zachwycić. Jednak nie tylko jeziora czy Parki Krajobrazowe zasługują tu na naszą uwagę. Te miasta także warto odwiedzić, będąc w tym województwie.

  • Olsztyn

Stolicą województwa jest Olsztyn. Miasto kryje w sobie nie tylko nowoczesność, ale również piękne, zielone zakątki. Oprócz licznych parków, w miejskiej przestrzeni można znaleźć jeziora. Zwiedzający powinni wpisać na listę m.in. starówkę wraz z Wysoką Bramą, Planetarium, Park Podzamcze i ogród botaniczny.

Warto też poruszać się wśród zamkowych uliczek, bo właśnie tam znajduje się ławeczka Mikołaja Kopernika. Kilka kroków dalej, za mostem, jest również kamień pamiątkowy na cześć Napoleona.

W kwestii wizyt muzealnych warto uwzględnić Muzeum Przyrody. Gromadzi ono bowiem prawie 19 000 eksponatów związanych z botaniką, geologią czy zoologią. W Muzeum zobaczymy wypchane zwierzęta, przedstawiające gatunki, którym grozi wyginięcie, ale też fotografie ich siedlisk naturalnych czy bogatą kolekcję map. Dla miłośników prowadzenia zielników szczególnym eksponatem może okazać się ten, należący do Hansa Steffena. To zdecydowanie warte odwiedzenia miejsce zarówno dla dużych, jak i mniejszych miłośników przyrody.

Ciekawą propozycją jest też „Dom Gazety Olsztyńskiej”. Na wystawie stałej w tym muzeum zobaczymy ekspozycję dotyczącą działań niepodległościowych tejże gazety czy poznamy historię ludzi tworzących historię miasta. Odwiedziny tej instytucji, pozwalają lepiej zrozumieć nie tylko sam Olsztyn, ale też cały region.

  • Elbląg

Witając Elbląg, warto zwrócić uwagę na charakterystyczne Stare Miasto, gdzie nowoczesność przeplata się z historią. Koniecznie trzeba przyjrzeć się Bramie Targowej i zajrzeć do Muzeum Archeologicznego, pełnego wciąż odkrywanych znalezisk z okolicznych terenów. Bez wątpienia niezwykłym doświadczeniem jest rejs Kanałem Elbląskim. Jeśli jednak jesteście na wyjeździe z pociechami, z powodzeniem możecie zamienić rejs w Kanale na Centrum Rekreacji Wodnej Dolinka.

  • Szczytno

Miasto kryje w sobie nie tylko ciekawą historię, ale również kilka inspirujących miejsc. Wśród nich pomnik znanego i lubianego muzyka – Krzysztofa Klenczona. Można przy nim zrobić sobie zdjęcie, śpiewając jeden z jego najpopularniejszych utworów – „Nikt na świecie nie wie”.
Warto również przespacerować się molo w Szczytnie czy też zwiedzić ruiny zamku. Zamek zlokalizowany pomiędzy jeziorami: Długim i Domowym Małym, a jego historia sięga roku 1350. Przed II wojną światową w jego miejscu zbudowano zaś gmach ratusza, z którego zachowała się Wieża Juranda, część podzamcza oraz fosa.

  • Frombork

Nad Zalewem Wiślanym turystów zaprasza Frombork, znany jako miasteczko uzdrowiskowe. Oprócz promenady i miejsc wypoczynkowych można tu zwiedzić Katedrę lub wieżę Radziejowskiego z przepięknym tarasem widokowym. Dosyć ciekawym miejscem jest również Muzeum Mikołaja Kopernika. Jest to jeden z pierwszych obiektów na Wzgórzu Katedralnym. Zostało otwarte jako hołd dla astronoma, który właśnie we Fromborku spędził większość swojego życia. Do dziś, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku jest jedyną instytucją muzealną na świecie, której patronuje Mikołaj Kopernik.

  • Gierłoż

Pasjonaci historii, szczególnie XX wieku, skuszą się na wycieczkę do Gierłoży, gdzie zachowały się tajemnicze bunkry, znane jako Wilczy Szaniec. Miejsce stanowiło jedną z kwater niemieckich w czasie II wojny światowej. To właśnie z tego miejsca mógł dowodzić Adolf Hitler wojskami podbijającymi ZSRR. Zaś 20 lipca 1944 dokonano tu nieudanego zamachu na życie Führera.

Podróż na Mazury może być przyjemna

Zapach mazurskiego powietrza jest na wyciągnięcie ręki. Nie potrzebujemy stania w korkach, wystarczy wybrać pociąg, który dotrze do najpopularniejszych ośrodków województwa. Składy REGIO zatrzymują się na stacjach Olsztyn, Elbląg, Iława, Działdowo, Ełk, Szczytno oraz Korsze. Warto wspomnieć, że z Olsztyna kursują pociągi POLREGIO do jedynego w województwie lotniska – Portu Lotniczego Olsztyn Mazury. Podróż może być tania i szybka, za 21,10 zł w 58 minut dotrzemy na miejsce, bez żmudnego szukania miejsca parkingowego czy uiszczania opłat.

Oprócz jednorazowego biletu turyści mogą skorzystać z opcji weekendowej. Bilet turystyczny obejmuje kursy bez limitów po całym kraju. Od piątku od godz. 18 do poniedziałku do godz. 6 można dojechać do celu wyłącznie składami REGIO (cena: 46,40 zł) lub składami REGIO i innymi wybranymi przewoźnikami (cena: 56,70 zł).

Dla osób, które nie lubią samotnych podróży, też znajdzie się promocja. Oferta „Ty i raz, dwa, trzy” pozwala zaoszczędzić na biletach, gdy w tym samym kierunku i tym samym pociągiem pojadą dodatkowe osoby (maksymalnie trzy). Jedna z nich płaci za przejazd według normalnej lub ulgowej taryfy, reszta otrzymuje bilety o ok. 30 proc. taniej. Pakiet POLREGIO można zakupić przy kasie, w automacie lub w formie elektronicznej.

W wyborze atrakcji pomocnym narzędziem będzie TravelMap – interaktywna mapa. Dzięki niej dowiemy się, co warto poznać w regionie i gdzie szukać noclegu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mazury, ach Mazury. Wybierz się na jesienną podróż w towarzystwie lasów i jezior - Warmińsko-Mazurskie Nasze Miasto

Wróć na lidzbarkwarminski.naszemiasto.pl Nasze Miasto