Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świąteczna magia na Mazurach: Odrodzenie tradycji Godów w Ostródzie

Wojciech Szymaniak
Wojciech Szymaniak
Wideo
od 7 lat
W malowniczych krajobrazach Warmii i Mazur, Święta Bożego Narodzenia noszą piękną, lokalną nazwę – Goda, lub Godne Święta. To nie tylko czas radości i spokoju, ale także okazja do odkrycia bogatej tradycji, która tkwi w sercach mieszkańców tych okolic. Jednym z najważniejszych wydarzeń roku, jest niezwykłe widowisko misteryjne znane, jako Jutrznia na Gody, które jest jednocześnie zachwycającą opowieścią i dziedzictwem kulturowym.

Historia tego bożonarodzeniowego spektaklu, sięga czasów przed reformacją (XV-XVI w.), gdy franciszkanie wprowadzili na Mazurach tradycję jasełek. Mazurowie, nawet po przejściu na protestantyzm, rozwijali tę formę, przekształcając jasełka w rozbudowane misterium. To nie było jedynie przedstawienie do oglądania, ale rytuał, w którym wszyscy brali udział, niezależnie od wyznania czy pochodzenia. Dialogi, pieśni i oracje odbywały się zawsze w języku polskim, łącząc społeczność w jednym magicznym chórze.

Niemieccy mieszkańcy również chętnie uczestniczyli w tych świątecznych obrzędach. Była to tradycja, która jednoczyła ewangelików, katolików, Niemców i Polaków. Niestety, w czasach Kulturkampf, władze pruskie zabroniły kontynuowania tych wyjątkowych ceremonii. Z biegiem lat, Jutrznia na Gody przeniosła się z zborów, kościołów i świetlic do domów, aż w końcu zanikła w latach pięćdziesiątych XX wieku z powodu masowej emigracji mieszkańców.

Jednak w Ostródzie tęsknota za tradycją Godów nie zgasła. Za sprawą ludzi dobrej woli - Pani Annie Głowińskiej z Biblioteki Multimedialnej Powiatu Ostródzkiego "Przystań z Kulturą" oraz ks. Wojciecha Płoszka z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego pojawiła się inicjatywa, która - w pierwotnej wersji nie znalazła akceptacji, i środków. Zapał do ożywienia Mazurskich Godów nie zmalał, i za sprawą budżetu Biblioteki, udało się doprowadzić do szczęśliwego finału, zlecając absolutnej mistrzyni teatralnej - Pani Marii Krystynie Andrzejewskiej z Chrześcijańskiego Ruchu Społecznego Dobro Wspólne przywrócenie do życia Godów Mazurskich. Elementy godów pojawią się na Orszaku Trzech Króli, który tradycyjnie, 6 stycznia, przemierzy ulice Ostródy.

Wznowienie tego pięknego dziedzictwa ma być nie tylko powrotem do korzeni, ale także symbolicznym gestem jednoczącym społeczność. Mamy nadzieję, że mieszkańcy Ostródy odkryją w tym przedstawieniu nie tylko mistyczny wymiar, ale również wartościowe połączenie kultur i tradycji.

Widowisko zobaczyć będzie można w:
28 grudnia Centrum Użyteczności Publicznej
29 grudnia sali kameralnej Amfiteatru w Ostródzie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Świąteczna magia na Mazurach: Odrodzenie tradycji Godów w Ostródzie - Warmińsko-Mazurskie Nasze Miasto

Wróć na lidzbarkwarminski.naszemiasto.pl Nasze Miasto